Beszámoló a 2019-es Zenei hétről
Bartók Béla tekerőn játszik
"...és mint az ékszer is holt kincs a láda fenekén,
életet akkor kap, ha viselik:
a népdal is mennél többeké lesz,
annál nagyobb lesz világító és melegítő ereje."
Kodály Zoltán
Beszámoló a Zenei hétről
Már hagyomány iskolánkban, hogy október első hete a zenéről szóljon. Október 1-én, a Zene világnapján ünnepi műsort hallhattunk a 6.a osztály előadásában. A megemlékezés után megrendezésre került a Zenei hét.
2019. október 2- 11-ig megtekinthető volt a földszinti zsibongóban a Képes Zenetörténeti kiállítás, melynek keretén belül a népdalgyűjtés, a magyar népi hangszerek és a „Dél- alföldi motívumok” kerültek bemutatásra. A tanulóink által készített rajzok, színezők jelenleg is megtekinthetők az első emeleti folyosón.
A 2 – 8. osztályos tanulók játékos zenei fejtörőket oldhattak meg 3 korcsoportban október 1-4-e között 3-6 fős csapatokban. Az alsó tagozatos tanulók: 2. évfolyamból 14 csapat (55 gyermek), 3-4. évfolyamból 24 csapattal (106 gyermek), a felső tagozatos tanulók 3 csapattal (15 gyermek) vettek részt a feladatmegoldó versenyen. A 176 tanuló mellet az idén is bekapcsolódtak az 1. osztályos tanulók is, akiknek hangszeres színező volt a feladat. Az életkori sajátosságokat és a játékosságot figyelembe véve készültek a feladatok, melyeket szívesen, örömmel oldottak meg a gyermekek. A feladatok megoldásában segítségükre volt a kiállítás képeinek és magyarázatainak elolvasása, értelmezése.
Zenei idézetek kutatása, titkos-trükkös idézet, zenei fejtörő és totó a népi hangszereinkről, népdalgyűjtőinkről, érdekességek a magyar népzenében –ezek voltak idén a hét feladatai. A rajzpályázatra a legkedvesebb magyar népdal illusztrálásával vagy magyar népi hangszer rajzával lehetett pályázni, melyre 42 rajz érkezett, és az 1. osztályos tanulók zenei színezői. A felső tagozatos tanulók számára rendhagyó ének-zene órákon emlékeztünk meg - a zenei kiállítás témái mellett- Kölcsey-Erkel: Himnusz megzenésítésének 75. évfordulójáról. Délutáni program volt népi hangszerek bemutatója, kipróbálása és a hangszerkészítés rejtelmeiről beszélgetés a könyvtárban, melyre kiállítással készültünk a tanulókkal. A hangulatos délutánt Békés megyei népdalokkal zártuk az alsós és felsős diákok együtt. Célom, a hagyományőrzés, a dél-alföldi régiónk, benne a békés megye sajátosságainak kiemelése, valamint a közös éneklés örömének átélése révén önmagunk kifejezése, megismerése, művészeti-zenei értékeink ápolása.
A „Muzsikáló reggeli percekben” zenei pillanatképeket hallhattunk a Suli-rádión keresztül a magyar népzenénk gyöngyszemeiből. Ezúton köszönöm a segítséget a hangtechnika kezelésében.
Szeretném megköszönni Kurucz-Papp Ildikó lelkiismeretes munkáját, a pedagógusok, tanítónők, segítségét és türelmét egész héten.
Az idei évben az EFOP-3.3.7-17 Informális és nem formális tanulási lehetőségek kialakítása a köznevelési intézményekben című pályázat tette lehetővé a zenei feladatmegoldó verseny és rajzpályázat jutalmazását.
Remélem, hogy az idei Zenei héten is tudtam valami újat, érdekeset átadni a gyermekek és felnőttek számára, felhívni a figyelmet arra, hogy a művészetek- ezen belül a zene- milyen fontos szerepet játszik az emberek életében. Elég volt megállni egy pillanatra hallgatni, belemerülni…, akár a zene szólt, akár a kiállításba olvasgatott bele az ember.
A Zenei hét feladatmegoldó versenyének eredményei:
Alsó tagozaton:
2. évfolyam
1. helyezés: Dalos pacsirták 2.a
2. helyezés: ZenÉszek 2.a
3. helyezés: Dalos Pillangók 2.a
3-4. évfolyam
1. helyezés: MLGZ 4.a
2. helyezés: A zenék tudósai 4.b
3. helyezés: Őszi hang 4.a
Különdíjas a 4.c osztály a rajzpályázaton való aktív részvételért.
Felső tagozaton:
1. helyezés: Unikornisok 8.b és 8.c
2. helyezés: Volleyball 5.a
3. helyezés: Violinkulcsok 6.a
Greksza Attiláné
Békéscsaba, 2019. október 14.